يلدا - Achaemenid - ايجاد تحول در تفکراتمان

     سلام به همه ی شما خوبان. پیشاپیش فرارسیدن میلاد مسیح و عید کریسمس را به همه ی دوستان (مخصوصا مسیحیان و علی الخصوص کارن عزیز) تبریک عرض کرده و آرزوی موفقیت روز افزون برایتان دارم.

    چند مدت پیش یکی از دوستان بسیار خوبم (حسین م.) که البته جای برادر بزرگتر بنده هستند یک گروه بلک متال را به من معرفی کردند. پس از مقداری بررسی در مورد آنها بسیار شگفت زده شدم و وظیفه ی خود دانستم که حتما مطلبی کامل و جامع در مورد این گروه بیان کنم که اتفاقا چندان با شب یلدا (که از مراسم باستانی ما ایرانیان می باشد) بی مناسبت نیست و البته پس از خواندن کامل مطلب، خود متوجه ارتباط آن خواهید شد. گرچه می خواهم در مورد این گروه توضیحاتی بدهم تا ذهنتان آماده تر شود ولی اگر با حوصله و به ترتیب مطالب را بخوانید خودتان متوجه خواهید شد و آن لذتی را که من در هنگام بررسی این گروه بردم خواهید برد.

    در اینجا لازم دیدم تا مطلبی را که روزنامه ی ایران در تاریخ 30 آذر در مورد یلدا نوشته بود را به صورت PDF تبدیل کنم تا شما دوستان آن را به راحتی بتوانید مطالعه کنید که تقریبا نوعی پیش نیاز برای خواندن مطالب بعدی به حساب می آید. پس ابتدا فایل زیر را دانلود کرده و پس از خواندن کامل آن، ادامه ی مطلب را مطالعه فرمایید.

 Download

Click Here To Download File (Yalda.PDF)

Artist: Achaemenid

Country: USA

Genre: Black Metal

Label: Heidens Hart Records

Members:

    - Warharan : Guitars, Bass, Keyboards

    - Antagonizer : Vocals

    - Fyre : Drums

Cover Front

 

 

Discography:

   As Night Sets On Aryana (Demo)

   (2002)

 

 

Tracklist:

        1 - Dawn (Intro)

    1 - یک تراک مثل بقیه ی Introduction ها. یک توضیح شخصی.

        2 - Mithra's Revenge        MP3

    2 - میترا انتقام خودش رو از متجاوزین می گیره.

        3 - Battle For The Caucasus

    3- نوعی خیال و وهم به حساب میاد. درباره ی جنگ در کوهستانه برای سلطه و تحکم بر اون منطقه.

        4 - As Night Sets On Aryana

    4- نوعی شعر حماسیه، هنگامی که خورشید بر فراز زمین می تابد (پیروزی روشنایی بر تاریکی).

        5 - ...In the Year 538 B.C.

    5 - درباره ی تسخیر بابل توسط کوروش.

        6 - Dusk (Outro)

    6 - همان تراک Dawn است به صورت عقب گرد و برعکس.

        7 - Airyanem Vaejah (Unlisted Bonus Track)

    7 - نام این تراک نام قدیم و باستانیه ایران. یک نوع تجلیل از تاریخ به حساب میاد.

    این بار تصمیم گرفتم که قبل از نوشتن بیوگرافی گروه ابتدا مصاحبه ای را که با این گروه انجام شده برایتان نقل کنم چرا که این مصاحبه بیشتر از خواندن بیوگرافی به آشنایی گروه کمک می کند.

Achaemenid Entrance

س) شما یک گروه جدید و خوب هستید پس شاید اغلب مردم چیزی در مورد شما ندونند. میشه لطفا خودتون رو به اونها معرفی کنید تا بیشتر با شما آشنا بشند؟

ج) گروه Achaemenid (هخامنش) (بله دوستان اسم این گروه هخامنش است) کار خودش رو در سال 2000 شروع کرد. من همیشه آرزوی گروهی را داشتم که بلک متالی پرسرعت و پرخاشگرانه را ارائه بده. من می خواستم که به اشعار بسیار بسیار اهمیت داده بشه تا یک چیز بدیع و اصیل باشه که تا قبل از آن انجام نگرفته باشه البته با حفظ رسم و عرف بلک متال.

س) شما دارین روی آلبوم جدیدتون (Taking Back What Was Mine) کار می کنید. میشه کمی در این مورد توضیح بدین؟ در مورد پیشرفت کار، تاریخ انتشار و چیزای دیگه.

ج) اون فقط در حد 2 تا آهنگه. من فکر می کنم کلیت و مسئله ی مهم یکی خشن و پرخاشگر بودن و دیگری پرسرعت بودنه، که داره خوب انجام میشه. فقط باید صدای خواننده را به اون اضافه کنیم و بعد Mix بکنیمش. کمپانی Heidents Hart Records هلند مسئولیت پخش این محصول رو به عهده داره.

س) آلبوم جدیدتون نسبت به آلبوم قبلی صدای متفاوتی داره؟

ج) فکر کنم که بهتر شده باشه. من سمت و سوی موسیقی و صدای خوبی را که دنبالش بودم پیدا کردم. نسبت به کار قبلی ریفها مقداری تکنیکی تر شدن گرچه کلمه ی کلیدی پرخاشگری بلک متاله.

س) میشه لطفا راجع به اسمتون "هخامنش" توضیح بدین؟ چه معنایی میده؟

ج) هخامنش نام اولین سلسله امپراتوری ایرانیه که توسط کوروش کبیر (کوروش دوم) بوجود اومده.

س) بخش اصلی اشعار شما (تقریبا تمام آن) درباره ی امپراتوری ایران، چرا این موضوع را انتخاب کردین؟ چرا این قدر مجذوب و شیفته ی این موضوع شدید؟

ج) من فکر می کنم که تاریخ باستان واقعا مجذوب کننده است زیرا بسیاری از اتفاقات و الگوها مثل امروز است. (به نظر خودم در اینجا Warharan اشاره به تکرار پذیر بودن تاریخ داره. در اینجا لازم می بینم که بگم Warharan همون بهرام خودمونه. بله بهرام. در ضمن نام دومين آتشکده ی بزرگ يزد نيز می باشد.) امپراتوری ایران یک رکن اساسی و اصلی تاریخ است. در پیشرفت، توسعه و ترقی غرب اون یکی از امپراتوری های مهم دنیا در کنار روم و یونان است.

س)  آیا برنامه ی خاصی برای تدارک یک تور در درون یا بیرون آمریکا دارید؟

ج) در حال حاضر نه. اما اگر روزی اتفاق بیفته واقعا خوبه.

س) چه گروههایی روی شما تاثیرگذار بودن؟

ج) برای گروه Achaemenid (هخامنش) واقعا هیچ گروهی.

س) در مورد جایگاه موسیقی امروز بلک متال در آمریکا چی فکر می کنید؟

ج) گروههای خوبی اطراف ما هستند. Xasthur این روزها واقعا داره خوب کار می کنه که لیاقت و شایستگیش رو هم داره. موسیقی خوبی داره و سخت داره روش کار می کنه. Infernal Hatred هم یک گروه عالی دیگه هست. البته من بیشتر بلک متال اوپایی رو دوست دارم. تقریبا میشه گفت که هنوز گروه بلک متال آمریکایی رو ندیدم که منو اون طور جذب خودش بکنه.

س) از میان آلبومهای بلک متال کدام آلبومها را از بقیه بیشتر دوست دارین؟

ج) من از سوالاتی از این قبیل متنفرم. واقعا سخته که بگی کدوم آلبوم، چون خیلی زیاد هستن. من گروههای بلک متالی رو که واقعا خوشم میاد نام می برم:

Nokturnal Mortum - Graveland - Dub Buk - Gorgoroth - Carpathian Forest - Kvist - Burzum - Finntroll - Gontyna Kry - Kataxu - Dissection - Immortal & ...

که الته بازم میشه ادامه داد.

س) بزرگترین مشکلتون در عرصه بلک متال امروزه چیه؟

ج) مشکل خیلی زیاده.

س) از وقتی که به ما دادین خیلی ممنونیم. آخرین جملات رو به خودتون واگذار می کنم که هر چیزی به نظرتون می رسه و دوست دارین بگین.

ج) از حمایت و مصاحبتون متشکرم.

 

حال بپردازیم به بیوگرافی این گروه:

Achaemenid Logo

    گروه Achaemenid (هخامنش) در کالیفرنیا و در سال 2000 توسط Warharan (بهرام) شکل گرفت. Warharan در ابتدا به دنبال بک خواننده بود و Antagonizer رو که در یک گروه محلی Death فعالیت می کرد به گروه خودش اضافه کرد. اولین دموی خودشون (As Night Sets On Aryana)  رو در تابستان و پاییز سال 2001 رکورد کردند. بعد از ضبط این دمو Warharan برای درام گروه، Fyre را ملاقات کرد. Fyre به بهبود صدای درام در این دمو کمک کرد. سپس در زمستان 2001 به صورت سه نفری آهنگ Airyanem Vaejah رو ضبط کردند و کمپانی اون رو به صورت Bonus Track در این دمو قرار داد و آن را منتشر کرد.

    Achaemenid از اون دسته گروههای بلک متال که شهوت گرایی و وحشی گری رو رواج میدن نیست. بلکه اشعار تاریخی و آموزنده رو مدنظر داره. اشعار آنها کاملا تحت تاثیر پرسپولیس (تخت جمشید، استخر)، پاسارگاد (همون طور که عکس کاور آلبوم اونها قبر کوروش کبیره که در پاسارگاد قرار داره) و امپراتوری ایران است. این کار رو برای زنده ماندن جلال و افتخارات آنها انجام میده.

    در حدود 7000 سال پیش آریایی ها به ایران مهاجرت کردند. در واقع کلمه ی ایران به صورت تحت اللفظی این معنی رو میده: سرزمین آریایی ها، که بعدا توسط امپراتوری های ایرانی رونق یافت. اولین سلسله هخامنش نام داشت که مادها را برکنار کردند. دولت ماد به همان سرعت که ناگهان بوجود آمد و به یک امپراتوری وسیع تبدیل شد به ناگاه از هم فرو پاشید و توسط کوروش کبیر پارسی از صفحه ی عالم محو شد. این امپراتوری با حاکمانی چون کوروش کبیر، پسرش کمبوجیه و پسر آن داریوش کبیر و جانشینان آنها بسیار رشد کرد و شکوفا شد و تمدنی بی نظیر رو بوجود آورد. آنها زبان خاص خود را داشتند، حروف الفبا داشتند (خط آنها میخی پارسی باستانی بود) و مذهب داشتند. (آنها در ابتدا به ستایش میترا می پرداختند و مهر پرست بودند (آیین مهرگان). آنها مراسم عبادت خود را در مهرآبه ها انجام می دادند. بعدها با ظهور زرتشت، میترا کسر مقام پیدا کرد.) اولین حکومتی که تک خدایی بود همین هخامنشیان بودند و در واقع دین و آیین تک خدایی را بوجود آوردند. در صورتی که مثلا در یونان خدایان متعددی وجود داشت.

    سرانجام همه ی چیزهای خوب به پایان رسید. در 330 (ق.م.) اسکندر کبیر مقدونی امپراتوری ایران را مغلوب کرد و پرسپولیس را سوزاند و همه چیز را نابود کرد. یکی دیگر از سلسله های منحصر بفرد که ارزش اشاره را دارد ساسانیان می باشند. آنها آریایی هایی بودند که از شمال می آمدند و ادعا می کردند که جانشینان هخامنشیان هستند. آنها زحمات زیادی برای تدوین دین زرتشت کشیدند. به هر حال در 642 (ب.م.) با هجوم اعراب کار سلسله ی ساسانیان پایان یافت. در حدود 1000 سال بعد از میلاد مسیح اسلام در سرتاسر ایران توسعه یافت و فرهنگها، مذهب و تقریبا زبانشان غالب گشت. خوشبختانه شاعر ایرانی، فردوسی کمک زیادی به زنده نگه داشتن زبان پارسی کرد. زرتشت از بین رفت و اسلام جایگزین آن شد. در 1220 (ب.م.) مغولها و در 1380 (ب.م.) تاتارها نیز به ایران حمله کردند. در حال حاضر کمتر از نصف مردم ایران به صورت کاملا اصیل ایرانی هستند و بقیه ترکیبی از اقوام دیگر با پارسیان هستند.

    زنده باد امپراتوری ایران! زنده باد میترا!

    در هنگام نوشتن این مطلب خیلی دوست داشتم که نظرات خودم را هم بنویسم، ولی صبر کردم (گرچه خیلی سخت بود و در بعضی جاها نتونستم) تا مطلب تمام شود. حالا وقت حرفهای خودمه. شماها رو نمی دونم ولی من خودم به عنوان یک ایرانی وقتی این مطالب رو میخونم به اینکه ایرانی هستم افتخار می کنم و به خودم می بالم. افتخار می کنم که چنین پیشینه و تاریخچه ای دارم. از آنجا که شخصی از آن سوی آبها در مورد تاریخ ایران تحقیق می کند و به آن عشق می ورزد و گروهی از جنس بلک متال را تشکیل می دهد تا تاریخ و اسطوره های این پیشینه را حفظ کند و می دانم که آرزوی ایرانی بودن را دارد. (در دنیا بسیار زیادند افرادی که شیفته و مجذوب تاریخ ایرانی هستند.) افتخار می کنم که در تاریخ کشورم اسطوره های جهانی و بسیار زیادی هستند که تاثیرات جهانی داشته اند (مانند میترا). از لحظه ای که با این گروه آشنا شدم مدام این سوال به ذهن کنجکاوم خطور می کنه که چرا ما و جوانهای ما با داشتن این همه پیشینه ی تاریخی و اسطوره های جاودانه ی جهانی باید به دنبال اسطوره ها و گذشته ی کشورهایی برویم که تمامی تاریخشان مدیون و ناشی شده از ماست و هیچ اصالتی از خود ندارند.؟؟؟!!! (که متاسفانه این مورد در میان علاقه مندان موسیقی بلک متال بسیار بسیار دیده می شود.)

    در آخر بايد بگم ببخشيد که دير آپديت کردم. دليلش هم اين بود که به طور جدی و متمرکز داشتم روی اين گروه و تاريخ و اسطوره های ايرانی کار می کردم. متاسفانه فصل امتحانات هم نزديکه و بايد بگم که حداقل تا اواخر بهمن ماه نمی تونم آپديت کنم. منتظر نظرات و نقدهای زيبا و خوبتون هستم. فعلا خدانگهدار همتون. بای

/ 62 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
rabe'e

ali bood foad hamishe uphat ali boodeo khahad bo0o0d kheyli bahal bood ye sari bezan be ma

elmira

بی صبرانه منتظر پست بعدی شما هستيم..من هم برگشتم با روحی ديوانه..بدرود

POoRIA

سلام متن جالبی بود وبلاگ خوبی هم داری.یه سری به ما هم بزن

مرتضی

سلام فواد جان . خوبی ؟ فقط می تونم بگم ايول ! خوب بود و با کيفيت . از وقتی که برای وبلاگت می ذاری ممنون . خيلی چيزا ياد گرفتم . شاد باشی و موفق . هميييييييشه .

.......

وای!........ مطالبت خیلی عالی بود ! همه رو خوندم .واقعا خسته نباشی .راستی منم شب یلدا به دنیا اومدم.بای تا بعد !....

mahdi 007

وبلاگ خوبی داری به ما هم سری بزن تا بعد يا علی

سامان

خیلی وقته آپ نکردی...الان اخر های بهمن هستش..فرشته دوزخ

eghlima

سلام . انشاالله کی بروز ميشيد ؟ موج موسيقی آپديت شده . موفق باشی

مهدي

سلام..متال کينگز آپديت شد..توام اگه وقت کردی آپديت کن

HOOM@N

wow کفم بريد خدايان ايرانی و افسانه ای يه جورای هوين يه مطلبم نوشتم اتفاقا پی دی افشم دانلود کردم جالب بود چند تا البوم دارن ؟!